• Diğer

Dünya

SULTANGAZİ BELEDİYE MECLİSİNE CHECK-UP YAPTIK, YÜKSEK TANSİYON PROBLEMİ VAR...

Sultangazi Belediye Meclisi 2019 Ekim ayı ilk oturumu 07.10.2019 tarihinde belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’un da katıldığı belediye meclisinde gündem dışı sözlü ve yazılı önergeler bölümünde yine gerginlik hakim oldu meclis salonuna… HABER: HÜSEYİN GENÇER

SULTANGAZİ BELEDİYE MECLİSİNE CHECK-UP YAPTIK, YÜKSEK TANSİYON PROBLEMİ VAR...

8 Ekim 2019 11:54
-A

+A

CHP, TOPLANMA NOKTALARINI SORDU

Gündem dışı konuşmalar bölümünde ilk sözü CHP Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik aldı. Çelik, geçtiğimiz günlerde yaşanan 5.8’lik depremden sonra gündeme gelen “Afet toplanma alanlarına” atıfta bulunarak, Sultangazi’de kaç tane toplanma noktası olduğunu sordu. Çelik ayrıca, depremden zarar gören ve olası başka bir depremde çökme tehlikesi olan binaların durumuyla ilgili olarak ve Sultangazi belediyesinin bu konuda stratejik planları hakkında soru önergesi verdi.

CHP, “STRATEJİK PLANLAMA YAPILIRKEN NEDEN BİZ YOKUZ?”

Gündem maddesi olarak da görüşülecek belediyenin stratejik planına eleştiri getiren Çelik, stratejik plan yapılırken kimlerden fikir alındığını sordu.

CHP, “UĞUR MUMCU KAPALI PAZAR ALANI MAĞDUR ESNAF YARATTI”

Uğur Mumcu mahallesinde yapılan kapalı Pazar alanının, Çarşamba pazarı esnafının tamamına cevap vermediğini söyleyen Çelik, Çarşamba pazarı esnaflarından kendilerine ulaşan mağdurlar olduğunu söyleyerek, kapalı Pazar alanına hangi yöntemle pazarcı esnafı alındığını sordu. Çelik, pazarın mahallenin tamamına hizmet verecek stratejik bir konuma sahip olmadığını da iddia etti.
CHP, “NEDEN MİLLET BAHÇESİNE PANKART ASTINIZ?”

Çelik ayrıca Zübeyde Hanım Mahallesinde yapılan Millet Bahçesine ilçe belediyesi tarafından asılan, “Bu parkın temizlik ve güvenlik hizmetleri İBB’ye aittir” pankartlarının asılma sebeplerini sordu.

CHP, “BELEDİYE NEDEN HEP AYNI KENTLERE ZİYARET DÜZENLİYOR?”

Çelik, daha önceki meclislerde de gündeme getirdiği, Sultangazi Belediyesi neden hep aynı kentlere kurumsal olarak gezi düzenliyor? Neden, Ankara’ya Anıtkabir’e, Sivas’a, Hacı Bektaş’a ziyaret düzenlemiyor?” sorusunu yeniden sordu…
 
EYYÜPOĞLU, İMAMOĞLU’NU ELEŞTİRDİ…
 
AK Parti grubu adına söz alarak, Çelik’in sorularına yanıt veren AK Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu, Çelik’in sorularına yanıt vermek yerine genel siyasetten söz etti. Eyüboğlu, yaşanılan birçok sorunun sebebinin İBB ve Ekrem İmamoğlu olduğunu söyledi. 
Eyyüpoğlu, İBB'den atılan işçilerden söz ederken, Çelik araya girerek, "Siz önce Üsküdar ve Balıkkesir'de işten atılan işçilere sahip çıkın ondan sonra İBB'den atılan işçilerden söz edin, ayrıca Sultangazi belediyesinden ihale alan şirketlerden bazılarının ihaleye girmediği için birçok taşeron işçilerin işsiz kaldığı ve kalacağı gündemde, bu konuda bir açıklama bekliyoruz. Bu işçilerin durumu nedir?" dedi...
Eyyüpoğlu'nun, "İmamoğlu, Beylikdüzü'nde kendisine ait kaçak avm yaptı" sözü üzerine araya giren Çelik, "Burada İBB meclis üyeleriniz var. Bu çkonuyu burada değil, İBB meclisinde muhattabının yüzüne karşı gündeme getirsinler." dedi...

"Halk Ekmek ürünlerine zam yaptı" diyen Eyyüpoğlu'na cevap veren Çelik, "İnsanları yanıltmayın, sadece ambalajlı halk ekmek ürünlerine zam yapıldı. Vatandaşın günlük ekmek ihtiyacını karşıladığı ekmeğe zam yapılmadı." dedi...

CHP grubundan gelen tepkiler üzerine yerel gündeme dönen Eyyüpoğlu; Türkiye’nin deprem bölgesinde bulunduğunu söyleyen Eyüboğlu, sadece AK Parti iktidar döneminde deprem için bir takım düzenlemeler yapıldığını ve bunların da yeterli olduğunu söyledi.
Çarşamba pazarı esnafının mağdur olmadığını, mağdur olduğunu iddia eden esnaf varsa, kendileriyle temasa geçmesi gerektiğini söyleyen Eyyüpoğlu, Uğur Mumcu kapalı Pazar binasının özelliklerini anlattı.

STRATEJİK PLANLAMAYA CEVAP ÇİÇEK’TEN GELDİ, ÇELİK İTİRAZ ETTİ…

CHP’li Mithat Çelik’in belediyenin stratejik planını eleştirmesine cevap veren AK Parti grup sözcüsü Av. Fatih Mehmet Sultan Çiçek, stratejik planlama kitabından hangi kurumlarla birlikte çalışıldığını okudu. Çiçek, Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü ve benzeri kurumların isimlerini okudu.

Bunun üzerine söz alan CHP’li Çelik, bu sayılanlar arasında neden meclis üyeleri ve CHP grubunun olmadığını sordu.

AK PARTİLİ YİĞİT, “İBB’nin parklarında durum içler acısı” CHP’li Görer, “Bunlar yeni mi bu hale geldi?”

Zübeyde Hanım Mahallesinde bulunan Millet Bahçesine neden pankartlar asıldığı sorusuna yanıt ise Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit’ten geldi. Yiğit, İBB bünyesinde bulunan parkların temizlik ve güvenlik hizmetlerinin İBB’ye ait olduğunu ancak İBB’nin bu konuda kendi üzerine düşeni yapmadığını ve parkların çok kötü durumda olduğunu söyledi.

Yiğit’in bu açıklamasına CHP grup sözcüsü Zeki Görer cevap verdi. Görer, Yiğit’in örnek verdiği Çamlık parkı ve Plevne parkının uzun süredir bu durumda olduğunu, ancak ilçe belediyesinin neden buralara daha önce bu pankartlardan asmadığın sordu.
YÜREK, “SULTANGAZİSPOR’UN KAPISINA NEDEN MÜHÜR VURULDU?

CHP Meclis Üyesi Fahrettin Yürek, geçtiğimiz hafta Sultangazi Belediyesi tarafından mühürlenen ve kullanım hakkı Sultangazispor’da olan tesislerin neden mühürlendiğini sordu.

ÇİÇEK, “HALI SAHA İŞLETMESİ 3’NCÜ ŞAHISLARA VERİLEMEZ”

Yürek’in bu önergesine cevap AK Parti grup sözcüsü Av. Fatih Mehmet Sultan Çiçek’ten geldi. Çiçek, tesislerin Sultangazispor’a tahsis edildiğini ancak, halı saha işletmesinin belediyenin bilgisi dışında üçüncü şahıslara verildiğini ve bunun kabul edilemeyeceğini söyleyerek, Fahrettin Yürek’in bu konudan haberdar olmadan böyle bir önerge vermesinin doğru olmadığını söyledi.

YÜREK, “TUTANAK FARKLI SÖYLÜYOR”

Çiçek’in bu konuşması üzerine söz alan Yürek, tesisin mühürlenmesi esnasında tutulan tutanakta, tesisin ihale tarihinin bittiği ve yeni ihale yapılana kadar mühürlü tutulacağı yazıldığını ve Av. Fatih Mehmet Sultan Çiçek’in bu tutanaktan haberi olmadan konuştuğunu ve konuyu bilmeden cevap verdiğini söyledi.

CHP’li POYRAZ, “KADINA ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİĞİMDE UMURSANMAMIŞTIM”

CHP Meclis Üyesi Belgin Poyraz, kadına şiddet konusunda daha önce mecliste bir konuşma yaptığını ve önerge verdiğini, ancak Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen’in kendisine yanıt olarak, “Bizim ilçemizde böyle şeyler yaşanmıyor” dediğini söyleyerek, “Geçtiğimiz günlerde Gazi Mahallesinde bir kadın boşandığı eski kocası tarafından bıçaklandı ve darp edildi. Demek oluyor ki, bizim ilçemizde de böyle şeyler yaşanıyor, şimdi bu konuda ne diyeceksiniz?” diye sordu.

ÖZTÜRKMEN, “NEDEN KADIN MECLİS ÜYENİZ SADECE 1 TANE”

Poyraz’a yanıt veren Öztürkmen, kocası tarafından öldürülen kadının cenaze törenine kendisi ve belediye başkanın bizzat katıldığını ancak bu konuyu kamuoyuna yansıtmak istemediklerini söyleyerek, kendilerinin mağdurlarla birebir ilgilendiklerini ve şov yapmadıkları için Poyraz’ın bundan habersiz olduğunu söyledi. Öztürkmen ayrıca, CHP’nin kadın konusunda çok hassas davrandığını ancak belediye meclis üyelerine baktığında 11 meclis üyesinden sadece 1 tanesinin kadın olduğunu, AK Parti grubunda ise 6 kadın meclis üyesi olduğunu söyledi.

POYRAZ, “AYNI OLAYLARDAN SÖZ ETMİYORUZ, SÖYLEDİĞİM OLAYDAN HABERİNİZ BİLE YOK”

Öztürkmen’nin bu cevabı üzerine tekrar söz alan Poyraz, “benim söylediğim olay ve sizin cevap verdiğiniz olay aynı olaylar değil. Çok ilgili ve hassas olduğunuzu söylüyorsunuz ama ilçenizde yaşanan olaydan haberiniz bile yok. Ayrıca sizin meclis üye sayınızla bizim sayımızı ve kadın meclis üyeleri sayısını karşılaştırdığınızda zaten olması gerekenin bu olduğunu göreceksiniz.” Dedi…

BAŞKAN DURSUN, “İŞİMİZ GÜCÜMÜZ GECE GÜNDÜZ SULTANGAZİ’YE HİZMET ETMEK”

Meclis toplantısında söz alan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, işlerinin gece gündüz demeden Sultangazi’ye ve Sultangazililere hizmet etmek olduğunu söyledi.

DURSUN, “VATANDAŞLARDAN GELEN GERİ BİLDİRİMLERİ DİKKATE ALIYORUZ”

Başkan Dursun, bütün meclis üyelerinin de bu konuda hassas olması gerektiğini söyledi. Dursun, ilçe belediyesi olarak sürekli olarak vatandaşla temas halinde olduklarını ve birçok konuda vatandaşlardan gelen dönüşlerle hareket ettiklerini söyledi.

BAŞKAN DURSUN, CHP İBB MECLİS ÜYELERİNE GÖREVE DAVET ETTİ

Başkan Dursun, Millet Bahçesinin durumunun içler acısı olduğunu ve vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine konuyu İBB’ye bildirdiklerini ancak hiçbir gelişme olmadığı için bu bilgilendirme pankartlarını asmak zorunda kaldıklarını söyledi. Başkan Dursun ayrıca, CHP İBB Meclis üyelerini bu konuda İBB’de girişimlerde bulunmak üzere göreve çağırdı.

BAŞKAN DURSUN, “O TESİSLER BÜTÜN SULTANGAZİNİN DEĞERİ, KİMSE BİZİM BİLGİMİZ DIŞINDA VE AMACI DIŞINDA KULLANAMAZ”

Başkan Dursun ayrıca Sultangazi spor tesislerinin mühürlenmesi olayına da değinerek, “O tesisler ne benim, ne belediyenin, nede Sultangazispor’un malı. O tesisler, bütün Sultangazililerin malı ve değeri.

Tesisler, Sultangazispor’un kullanımı için belediye tarafından tahsis edilmiş. Ancak kulübün başkanı, halı sahayı kimin hangi şartlarla işlettiğini bilmediğini ve işletmeciyi tanımadığını söyledi. Ben böyle bir şeye müsaade eder miyim? Biz sadece duruma müdahale ettik. Yarın bir gün o tesislerle ilgili olarak yen bir değerlendirme yapacağız. Orayı ihaleye çıkartacağız ve yine Sultangazi’ye hizmet eden bir kulübe tahsis edeceğiz. Bu belki de yine Sultangazispor olur. Ama dediğim gibi o tesis hepimizin ortak değeri ve hiç kimse amacı dışında kullanamaz. Buna müsaade etmeyeceğiz.” Dedi…

TEŞHİS VE TEDAVİ…

Son olarak belirtelim ki, meclis üyelerinin konuşmaları esnasında diğer meclis üyelerinden çok fazla tepki geliyor. Hatip çoğunlukla konuşmasını yarıda keserek, bu tepkilere cevap vermek zorunda kalıyor. Meclis başkanı Av. Hasan Esat İlhan, zaman zaman konuşması uzayan meclis üyelerine müdahale etmek zorunda kalıyor ve mikrofonu kapatmakla tehdit ediyor.
Ancak yerel gündem konuşulurken bile aniden konu genel siyasete ve İBB’ye kayıyor ve bu durum tansiyonun yükselmesine neden oluyor.

Bizim tavsiyemiz; SULTANGAZİ BELEDİYE MECLİSİNDE SADECE SULTANGAZİ’NİN KONUŞULMASIDIR…

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Dünya
  • Türkiye
  • İstanbul
  • Sultangazi
  • Gaziosmanpaşa
  • Arnavutköy
  • Bayrampaşa
  • Eyüp
  • Spor

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU