• Diğer

İstanbul

ŞAHİN, "KONUT EDİNMEK VE YATIRIM İÇİN EN UYGUN ZAMAN"

Ekva Yapı Yatırım AŞ. Yönetim Kurulu Üyesi Adem Şahin ile inşaat sektörü ve son dönemlerde düşen konut kredileri faiz oranlarını ve bu düşüşün sektöre yansımasını konuştuk.

ŞAHİN, "KONUT EDİNMEK VE YATIRIM İÇİN EN UYGUN ZAMAN"

11 Eylül 2019 14:15
-A

+A

Şahin, konut kredisi faiz oranlarının gerilmesiyle birlikte sektörde görece bir hareketlilik yaşandığını, bu hareketliliğin devam etmesi için faiz oranlarının mevcut şekilde kalması gerektiğini söyleyerek, malzeme fiyatlarına gelen zamlara da dikkat çekerek, “yatırım için en doğru zaman” dedi…*Sayın Özşahin, yönetimi kurulu üyeliği yaptığınız şirket, özellikle son dönemlerde birçok ciddi projeye imza attı. Ülkenin girdiği ekonomik darboğazı ve bu sıkıntılı günlerde özellikle inşaat sektöründe birçok ciddi firmanın yeni projelere girmek bir yana neredeyse faaliyetlerini dondurduğunu gördük.

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe yaşanan bu durağanlığın, devlet bankalarının konut kredisi faizlerini yeniden aşağılara çekmesi ve devamında özel bankalarında bu düşüşe ayak uydurmasıyla birlikte sektörde bir hareketlenme oldu mu ve size göre konut edinmek veya yatırım yapmak için uygun bir dönüm mü?

Şahin; “Konut satışlarında kredi faizleri düştüğünde artış sağladı.

Bunun iki sebebi var; birincisi kredi faizlerinin düşmesi. Yani bundan birkaç ay önce yaklaşık olarak yüzde 2’lerde olan konut kredisi faiz oranları şu anda yüzde 0,99 civarlarında. Konut kredilerindeki bu düşüş, elbette konut edinmek isteyen vatandaşlarımız ve yatırımcılarımız için ciddi bir fırsata dönüştü.Oranların düşmesiyle birlikte durağanlık yaşayan sektörde satış oranları yaklaşık olarak yüzde 70’lere varan bir artış gösterdi.
‘Biraz önce bu artışın iki sebebi var’ demiştim. Durumun farkında olan konut alıcıları için anlatacağım bu ikinci sebep, konut satışlarındaki artış konusunda neredeyse birinci sebep kadar etkili ve önemli…

Biliyorsunuz ekonomik olarak darboğazdan geçen ülkemizde neredeyse hemen her sektörde fiyatlarda bir artış gözlemleniyor. İnşaat sektöründe de bu artış malzemelere yaklaşık olarak yüzde 30 civarında yansıdı…Bu şu demek oluyor; bundan sonra üretilen konutların satış fiyatları yaklaşık olarak yüzde 30 civarında artacak. Yani bu gün aldığınız konutları 6 ay sonra yaklaşık olarak yüzde 30 civarında daha zamlı almak zorunda kalacaksınız.

İşte bu hassas dengeyi fark eden yatırımcı ve konut edinmek isteyen vatandaş, hem faiz oranlarının düşmesi, hem de maliyetlere yansıyan zamların doğal olarak yukarı çekeceği konut fiyatlarını da göz önünde bulundurarak, konut almaya ve yatırım yapmaya yöneldi. Bu iki önemli faktör, dediğim gibi emlak piyasasına bir canlılık getirdi.Elbette burada eklemek istediğim çok önemli iki husus daha var; birincisi, konut üreticilerinin zamlardan önce ürettikleri konutlara yeni zamları yansıtmaması. Yani fırsatçılık yapmaması.

İkincisi ise; makul seviyelere düşen ki, biraz daha düşmesi temennimiz, konut kredisi faiz oranlarındaki düşmenin devam etmesi.”Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Dünya
  • Türkiye
  • İstanbul
  • Sultangazi
  • Gaziosmanpaşa
  • Arnavutköy
  • Bayrampaşa
  • Eyüp
  • Spor

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU